Ourense: Calendario laboral 2014. Festividades locais na provincia


4 nov. 2013


No Boletín Oficial da provincia de Ourense número 248, do 28 de outubro de 2013, publícase a Resolución da Xefatura Territorial de Ourense da Consellería de Traballo e Benestar pola que se publica o calendario laboral para o ano 2014



Enlace permanente: pica aquí



Texto

Consellería de Traballo e Benestar
Xefatura Territorial
Ourense

Calendario laboral 2014

Servizo Relacións Laborais e Economía Social

De conformidade co que dispón o artigo 37.2 do Estatuto dos traballadores, na súa redacción dada polo Real decreto lexislativo 1/1995, do 24 de marzo, e os artigos 45 e 46 do Real decreto 2001/1983, do 28 de xullo, modificado polo Real decreto 1346/1989, do 3 de novembro, e o Decreto 169/2012, do 1 de agosto, (DOG n.º 153 do 10 de agosto de 2012 ) polo que se determinan as festas da Comunidade Autónoma de Galicia do calendario laboral para o ano 2014, esta xefatura territorial elaborou para esta provincia de Ourense o seguinte calendario laboral:

1.- De non se produciren modificacións no calendario laboral de carácter estatal, serán inhábiles para os efectos laborais, retribuídos e non recuperables, en todo o territorio da Comunidade Autónoma de Galicia para o ano 2014, ademais de tódolos domingos do ano, os seguintes días festivos:


01 de xaneiro Aninovo.

06 de xaneiro Día de Reis

17 de abril Xoves Santo.

18 de abril Venres Santo.

01 de maio Festa do Traballo.

17 de maio Día das Letras Galegas.

25 de xullo Día Nacional de Galicia.

15 de agosto A Asunción.

01 de novembro Todos os Santos.

06 de decembro Día da Constitución.

08 de decembro A Inmaculada

25 de decembro Nadal.

2. Festas laborais de carácter local.

Serán tamén inhábiles para o traballo, retribuídos e non recuperables, dentro dos respectivos termos municipais para o ano 2014 ademais das festas de ámbito estatal e as festas laborais propias da Comunidade Autónoma de Galicia que se sinalan para o menciona ano, as seguintes:


Allariz:
4 de marzo, Martes de Entroido
20 de xuño, Venres do Boi

Amoeiro:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Arnoia, A:
1 de agosto, Festa do Pemento
22 de maio, Santa Rita

Avión:
4 de agosto, Luns de San Roque
11 de novembro, San Martiño

Baltar:
4 de marzo
19 de marzo

Bande:
4 de marzo, Martes de Entroido
25 de agosto, San Roque

Baños de Molgas:
6 de agosto, San Salvador
8 de setembro, Os Milagres

Barbadás:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

O Barco de Valdeorras:
22 de maio, Santa Rita
15 de setembro, festa do Cristo

Beade:
3 de febreiro, San Blas
2 de xullo, Santa Isabel

Beariz:
13 de xuño, Santo Antonio
11 de novembro, San Martiño

Os Blancos:
4 de marzo, Martes de Entroido
15 de setembro,

Boborás:
13 de xuño, Festa de Santo Antonio
19 de setembro, Festa da Saleta

A Bola:
4 de marzo, Martes de Entroido
2 de maio, Venres da Santa Cruz

O Bolo:
4 de marzo
8 de setembro

Calvos de Randín:
4 de marzo, Martes de Entroido
4 de agosto, luns seguinte ó primeiro domingo de agosto

Carballeda de Avia:
4 de marzo, Martes de Entroido
9 de xuño, Luns de Lodairo

Carballeda de Valdeorras:
4 de marzo, Martes de Entroido
28 de abril, Nosa Señora da Encarnación

O Carballiño:
4 de marzo, Martes de Entroido
17 de setembro, festas patronais

Cartelle:
21 de marzo, San Bieito
22 de agosto, Nosa Señora do Mundil

Castrelo de Miño:
4 de marzo, Martes de Entroido
5 de agosto, luns, virxe das Neves

Castrelo do Val:
17 de xaneiro, Santo Antón
5 de marzo, Mércores de Cinza

Castro Caldelas:
20 de xaneiro, San Sebastián
8 de setembro, Nosa Señora dos Remedios

Celanova:
1 de marzo, San Rosendo
16 de agosto, San Roque

Cenlle:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Chandrexa de Queixa:
4 de marzo, Martes de Entroido
7 de xullo, Romaría de Chandrexa de Queixa

Coles:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Cortegada:
11 de xullo, San Bieito
24 de xullo, Festas Patronais de Cortegada

Cualedro:
05 de marzo, Mércores de Cinza
13 de xuño, Santo Antonio

Entrimo:
1 de agosto
14 de agosto

Esgos:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Gomesende:
29 de maio, Nosa Señora da Guía
13 de xuño, Santo Antonio

A Gudiña:
25 de febreiro
25 de agosto

Irixo, O:
4 de marzo, Martes de Entroido
13 de maio, Virxe de Fátima

Larouco:
8 de setembro, Virxe dos Remedios
12 de decembro, Santa Lucía

Laza:
5 de marzo, Mércores de Cinza
24 de xuño, San Xoán

Leiro:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Lobeira:
22 de xaneiro, San Vicente
8 de setembro, Viso Pequeno

Lobios:
4 de marzo, Martes de Entroido
13 de agosto, festa local

Maceda:
4 de marzo, Martes de Entroido
12 de agosto, festas patronais de Maceda

Manzaneda:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de agosto, Festas Patronais

Maside:
4 de marzo, Martes de Entroido
27 de agosto, San Vitorio

Melón:
13 de xuño, Santo Antonio
11 de xullo, San Bieito

Merca, A:
4 de marzo, Martes de Entroido
16 de xuño, Día do Espírito Santo

Mezquita, A:
5 de agosto, Nosa Señora das Neves
11 de novembro, San Martiño

Montederramo:
4 de marzo, Martes de Entroido
14 de agosto, San Roque

Monterrei:
5 de marzo, Mércores de Cinza
9 de xuño, Virxe da Caridade

Muíños:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Nogueira de Ramuín:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Oímbra:
5 de marzo, Mércores de Cinza
8 de setembro, Os Remedios

Ourense:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Paderne de Allariz:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Padrenda:
24 de xuño, San Xoán
5 de setembro, Virxe do Hospital

Parada de Sil:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

O Pereiro de Aguiar:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

A Peroxa:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Petín:
17 de xaneiro, San Antón
24 de xullo, Festas Patronais Santiago Apóstolo

Piñor:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Pobra de Trives, A:
25 de agosto
15 de setembro

Pontedeva:
4 de marzo, Martes de Entroido
1 de outubro, San Verísimo

Porqueira:
4 de marzo, Martes de Entroido
16 de xullo, Virxe do Carme

Punxín:
4 de marzo, Martes de Entroido
28 de abril, San Wintila (luns)

Quintela de Leirado:
4 de marzo, Martes de Entroido
24 de decembro, Nadal

Rairiz de Veiga:
24 de xuño, San Xoán
24 de setembro, Romaría da Saínza

Ramirás:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Ribadavia:
4 de marzo
8 de setembro

Riós:
5 de marzo, Mércores de Cinza
15 de setembro, Romaría da Trepa

Rúa, A:
11 de agosto
25 de agosto

Rubiá:
29 e 30 de maio, A Ascensión

San Amaro:
4 de marzo, Martes de Entroido
15 de xullo, San Amaro

San Cibrao das Viñas:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

San Cristovo de Cea:
10 de xullo, San Cristovo
22 de setembro, Festas da Saleta

San Xoán de Río:
4 de marzo, Martes de Entroido
24 de xuño, San xoán

Sandiás:
4 de marzo, Martes de Entroido
21 de abril, Luns de Pascua

Sarreaus:
3 de marzo, Luns de Entroido
15 de setembro, festas patronais

Taboadela:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Teixeira, A:
4 de marzo, Martes de Entroido
25 de novembro, Santa Catalina

Toén:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Trasmiras:
4 de marzo, Martes de Entroido
24 de xuño, San Xoan

Veiga, A:
4 de marzo, Martes de Entroido
8 de setembro

Verea:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Verín:
17 de xaneiro, San Antón
05 de marzo, Mércores de Cinza

Viana do Bolo:
5 de marzo, Mércores de Cinza
14 de agosto,

Vilamarín:
4 de marzo, Martes de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Vilamartín de Valdeorras:
23 de abril, San Jorge
22 de xullo, A Magdalena

Vilar de Barrio:
13 de xuño, San Antón
1 de agosto, San Fiz.

Vilar de Santos:
21 de abril, Luns de Pascua
5 de agosto, Virxe das Neves

Vilardevós:
5 de marzo, Mércores de Cinza
18 de agosto, San Roque

Vilariño de Conso:
3 de marzo, Luns de Entroido
11 de novembro, San Martiño

Xinzo de Limia:
4 de marzo, Martes de Entroido
18 de xullo, festas de Santa Mariña

Xunqueira de Ambía:
29 de abril, San Pedro
18 de agosto, San Roque

Xunqueira de Espadanedo:
4 de marzo, Martes de Entroido
7 de xullo, (luns) festa patronal na honra a Santa Isabel


As empresas da provincia deberán expor en lugar visible do centro de traballo este calendario laboral durante o ano 2014, para o coñecemento e a consulta dos/as traballadores/as. Publícase isto no Boletín Oficial da Provincia para o seu cumprimento.

Ourense, 10 de outubro de 2013. O xefe territorial da Consellería de Traballo e Benestar en Ourense.

Asdo.: José Selas Souto.